RTDNAC Awards finalists

2014 RTDNAC/AP Awards winners

Winners were announced Nov. 15, 2014, at the RTDNAC/AP annual luncheon at Charlotte Motor Speedway.

Contest rules are available here. To request an additional copy of an award, click here.

Click on one of the following links to jump to that specific section on the page:

 

TV I | TV II | Radio | Individual | Student

 

TV I

AP Awards

Best Newscast (North Carolina)
First Place: WNCN — 11 p.m. - State Fair Accident — Amy Holliday, Mike Riley, Derick Waller, Patrick Priest
Second Place: WRAL — Kidnapped Man Rescued — Kimberly Ursich, Jay Nelson

Best Newscast (South Carolina)
First Place: WYFF 4 — WYFF News 4
Second Place: WIS-TV — WIS News at 6

Outstanding News Operation (North Carolina)
First Place: WRAL — WRAL Outstanding News Operation
Second Place: WCNC — NBC Charlotte: Looking Out For You

Outstanding News Operation (South Carolina)
First Place: WYFF 4 — WYFF News 4 — Bruce Barkley, Lee Brown, Akili Franklin, Janice Limon, Anna Dobbins
Second Place: WSPA-TV — WSPA-TV

Public Service (North Carolina)
First Place: WLOS ABC News 13 — Buried Secrets — Mike Mason, John Kirtley, Julie Fries
Second Place: WBTV — Legalizing a Strain of Medical Marijuana in NC — Molly Grantham

Public Service (South Carolina)
First Place: WSPA-TV — UpFront: Feast or Famine — Laura Thomas, Elizabeth Sanders, Jason Parker, Cass Chulick
Second Place: WYFF 4 — Domestic Violence — Lee Brown, Jennifer Mihalic, John Hendon, Bruce Barkley

RTDNAC Awards

Best Newscast
First Place: WNCN — WNCN News at 7 p.m. - Kelli Bordeaux — Kathleen Jacob, Kim Stephens, Sean Maroney, Melanie Sanders, Wes Hohenstein
Second Place: WCNC-TV — Charlotte Mayor Arrested — Erin Newnam, Rad Berky, Ben Thompson, Stuart Watson, Staff

Best Photography
First Place: WRAL — Nooks and Crannies — Richard Adkins
Second Place: WLOS ABC News 13 — The Dahlia Man — John Kirtley

Consumer/Economic
First Place: WBTV — Fire Resistant Paint Investigation — Kristen Miranda, Brian Stephenson
Second Place: WYFF 4 — WYFF News 4 Investigates: Laundry Pods — Gabrielle Komorowski, Michael Geer, Jennifer Mihalic

Education
First Place: WSOC-TV — 9 Investigates: UNC Student Data — Peter Daut, Jeremy Letterman
Second Place: WBTV — School Bus Safety Investigation — Kristen Miranda, Brian Stephenson

Entertainment
First Place: WBTV — On the Road With Scotty McCreery — Kristen Miranda, Brian Stephenson
Second Place: Time Warner Cable News — Earl Scruggs Center — Richard Green

General News
First Place: WRAL — Medical Miracle — Bruce Mildwurf, Ed Wilson, Greg Clark, Adam Owens, Cullen Browder
Second Place: WSPA-TV — Tracking Your Money — Gordon Dill, Jason Parker

Hard News Feature
First Place: WNCN — Durham Man Becomes Someone Else After Identity Stolen — Sean Maroney, Kenneth Roundtree
Second Place: FOX 8 WGHP — Privacy Rights: Who's Watching You? — Julie Grant, Andrew Bray

Health-Medicine
First Place: WNCN — Charlotte's Web Debate — Eileen Park, Patrick Priest
Second Place: WYFF 4 — The Gospel of Good Health — Carol Goldsmith, John Hendon, Jennifer Mihalic

Investigative
First Place: WLTX-TV — DSS: Is The System Broken?
Second Place: WBTV — Prison Bus Investigation — Jamie Boll, Jeff Keene

Light Feature
First Place: WRAL — Willie McRae — Gerald Owens, Greg Clark
Second Place: WTVD — Hand Me Ups — Heather Waliga, Domenico Zelano

News Documentary
First Place: WLOS ABC News 13 — Buried Secrets — Mike Mason, John Kirtley, Julie Fries
Second Place: WRAL — Cut Loose and Cut Off — Clay Johnson, Jay Jennings, Steve Elizondo, Bill Leslie

News Website
First Place: WNCN — WNCN.com — Jake Seaton, Jeff Reves, Dane Huffman, Kristin Stepneski, Patrick Zarcone
Second Place: WRAL — WRAL.com

Political-Election
First Place: WRAL — May Primary — Leesa Moore, Lori Grant, Jamie Thomas, John Renigar, Dave Henderson

Political-General
First Place: WSOC-TV — 1-on-1 with Transportation Secretary Anthony Foxx
Second Place: WYFF 4 — Truth Check — Tim Waller, Daniel Crowe, Jennifer Mihalic

Series
First Place: WLOS ABC News 13 — Straight-Piping — Mike Mason, John Kirtley, Robert Mahosky
Second Place: WSPA-TV — Dirty Water — Gordon Dill, Jason Parker, Doug Uhrich

Special Report
First Place: WBTV — "The Underworld Under Us" — Molly Grantham, Leighton Grant
Second Place: WRAL — Mighty Endeavor — Stephanie Moore, Waliya Lari, James Ford, John Renigar, David Crabtree

Sports Reporting
First Place: WHNS-TV — Roscoe's Rise Back to Death Valley
Second Place: WLTX-TV — Helmet/Concussion Investigation

Sports Special
First Place: WNCN — Dean Smith Medal of Freedom — Kathleen Jacob, Kim Stephens
Second Place: WYFF 4 — The Rivalry — Brad Fralick, Marc Dopher, Mike Giordano, Jennifer Mihalic

Spot News
First Place: WSPA-TV — Kidnapping and Chase 
Second Place: WIS-TV — Newberry County Manhunt

Return to top

TV II

AP Awards

Best Newscast (North Carolina)
First Place: WWAY — Best Newscast
Second Place: WITN — WITN News at 6

Best Newscast (South Carolina)
No entries

Outstanding News Operation (North Carolina)
First Place: WITN — WITN News

Outstanding News Operation (South Carolina)
No entries

Public Service (North Carolina)
No entries

Public Service (South Carolina)
First Place: WCIV — Saving Our Children: The Obesity Epidemic — Victoria Hansen, Dave MacQueen, Cathy Hobbs, Scott Garrand

RTDNAC Awards

Best Newscast
First Place: WNCT — WNCT 6 p.m. Newscast 11/27/13
Second Place: WITN — WITN News at 6

Best Photography
First Place: WCTI NewsChannel 12 — Never Stop — Allen Fairbanks, Kyle Horan, Keith Jones, Christy Andrews
Second Place: WECT News — Shaping the Perfect Ride — Bob Bonner

Consumer/Economic
First Place: WITN — Mine vs Mother Nature — Clayton Bauman
Second Place: WWAY — Technological Teller — Sara Hopkins

Education
First Place: WITN — Change With Lottery Money Impacts Students — Dave Jordan, Brandon Hardison
Second Place: WECT News — Battle of the Bulge in Brunswick County — Ben Powell

Entertainment
First Place: WCTI NewsChannel 12 — Ellen Bacca Does Her Best to Meet Jeff Gordon
Second Place: WITN — 'The Voice' Experience — Dan Yesenosky

General News
First Place: WECT News — The Fort Hood Fight — Jon Evans, Ryan Koresko
Second Place: WECT News — Pender Paving Controversy — Ann McAdams, Ryan Koresko

Hard News Feature
First Place: WCTI NewsChannel 12 — "Mom, I'm Going to Die." — Jaime McCutcheon, Allen Fairbanks
Second Place: WECT News — Road to Recovery — Colin Hackman, Ryan Koresko

Health-Medicine
First Place: WECT News — Crohn's Disease Doesn't Sideline Coach — Bob Bonner
Second Place: WECT News — Moving for Marijuana — Frances Weller, Ryan Koresko

Investigative
First Place: WECT News — Police Stingray Investigation — Alex Giles, Justin West, Ashlea Kosikowski, Ann McAdams
Second Place: WECT News — Public Housing Income — Ann McAdams, Ryan Koresko

Light Feature
First Place: WCTI NewsChannel 12 — 100 Miles Per Hour In Memory Lane — Allen Fairbanks, Kyle Horan
Second Place: WWAY — Bagpiping for Beginners — Makenzi Henderson

News Documentary
No entries

News Website
First Place: WCTI NewsChannel 12 — www.wcti12.com
Second Place: WITN — www.witn.com

Political-Election
First Place: WWAY — 11-5-13
Second Place: WITN — Decision 2013: November

Political-General
First Place: WECT News — Ola Lewis Explains Surprising Decision to Run for Chief Justice — Mike Pelzer, Justin Smith

Series
First Place: WECT News/FOX Wilmington — Murder Mysteries — Ashlea Kosikowski, Mark Stebnicki
Second Place: WNCT — Faith Roundtable

Special Report
First Place: WCIV — Saving Our Children: The Obesity Epidemic — Victoria Hansen, Dave MacQueen, Cathy Hobbs, Scott Garrand
Second Place: WECT News — 2014 WECT Hurricane Special — Gannon Medwick, Eric Davis, Iesha Scott, Colin Hackman, Heather Setzler

Sports Reporting
First Place: WCTI NewsChannel 12 — A Thankless Job — Allen Fairbanks, Brian North
Second Place: WECT News — Pickle Ball — Ben Powell, Ryan Koresko

Sports Special
First Place: WITN — The WITN EndZone
Second Place: WWAY — Full Court Press — John Rendleman, Chasity Melvin

Spot News
First Place: FOX Wilmington — In the Right Place at the Right Time: Training Turns into Rescue — Bailey Hicks
Second Place: WECT News/FOX Wilmington — Deputy Shot in Creekwood — Kasey Cunningham, Jon Evans, Alex Giles, Bailey Hicks, Mark Stebnicki
 

Return to top

Radio

AP Awards

Best Newscast (North Carolina)
First Place: News Radio 680 WPTF Raleigh — Team Coverage

Best Newscast (South Carolina)
First Place: News Radio 94.3 WSC — Surviving Snowmageddon 2014

Outstanding News Operation (North Carolina)
First Place: News Radio 680 WPTF Raleigh

Outstanding News Operation (South Carolina)
First Place: News Radio 94.3 WSC — 'Mornings with Kelly Golden' on 94.3 WSC — Kelly Golden, Joseph Kurt, Stu Morris, Josh Coley

Public Service (North Carolina)
First Place: 88.5 WFDD — School Choice, Vouchers & Charters — 88.5 WFDD, Keri Brown, Paul Garber

Public Service (South Carolina)
First Place: Clear Channel Charleston — Saluting Our Hometown Heroes — 94.3 WSC, Kelly Golden

RTDNAC Awards

Best Newscast
First Place: 106.1 FM Talk, WTKK — News/Public Affairs Director
Second Place: North Carolina News Network — November 27, 2013 Newscast — Mike Raley

Consumer/Economic
No entries

Education
First Place: 88.5 WFDD — Are Charter Schools a Threat to Traditional Public Schools? — 88.5 WFDD, Keri Brown

Entertainment
No entries

General News
First Place: WBT — Patrick Cannon Scandal — Chris Miller, Mark Garrison, Mike Doyle
Second Place: 88.5 WFDD — Community Members Fight to Keep Farm Animals at Children's Home — 88.5 WFDD, Keri Brown

Hard News Feature
No winners

Health-Medicine
First Place: 88.5 WFDD — Guilford County's HealthServe Closes Doors — 88.5 WFDD, Kathryn Mobley

Investigative
No winners

Light Feature
No winners

News Documentary
No entries

News Website
No entries

Political-Election
No entries

Political-General
First Place: News Radio 680 WPTF Raleigh — NC House Debates Senate Bill 353 — Josh Zach

Radio News Block
First Place: News Radio 680 WPTF Raleigh — North Carolina's Evening News, Team Coverage — Scott Briggaman, Bruce Ferrell, Josh Zach, Brian LeBlanc
Second Place: 88.5 WFDD — Another Blast of Old Man Winter Cripples Morning Commute — 88.5 WFDD, Keri Brown

Series
First Place: 88.5 WFDD — Freedom Songs, Changing People and a Nation — 88.5 WFDD, Kathryn Mobley
Second Place: WHQR — Film in Wilmington, Parts 1-3 — Rachel Lewis Hilburn

Special Report
No entries

Sports Reporting
No entries

Sports Special
No entries

Spot News
First Place: WBT — Mayor Cannon Arrested — Chris Miller
Second Place: 88.5 WFDD — Shooting at Carver High School — 88.5 WFDD, Keri Brown
 

Return to top

Individual Achievement

Best Sportscaster (TV I)
First Place: WYFF 4 — Brad Fralick
Second Place: WRAL — Jeff Gravley

Best Sportscaster (TV II)
No winners

Best Weathercaster (TV I)
First Place: WYFF 4 — John Cessarich
Second Place: WBTV — Al Conklin

Best Weathercaster (TV II)
First Place: WBTW News 13 — Andrew Phillips
Second Place: WWAY — Christina Anthony

Radio Reporter of the Year
First Place: News Radio 680 WPTF Raleigh — Josh Zach

TV News Anchor of the Year (TV I)
First Place: WRAL — David Crabtree
Second Place: WSPA-TV — Amy Wood

TV News Anchor of the Year (TV II)
First Place: WECT News/FOX Wilmington — Jon Evans
Second Place: WECT News — Frances Weller

TV News Photographer of the Year (TV I)
First Place: WLOS ABC News 13 — John Kirtley
Second Place: WRAL — Greg Clark
Second Place: WYFF 4 — John Hendon

TV News Photographer of the Year (TV II)
First Place: WCTI NewsChannel 12 — Allen Fairbanks
Second Place: WMBF — Michael Walter

TV News Producer of the Year (TV I)
First Place: WBTV — Joshua Roberts
Second Place: WRAL — Kimberly Ursich

TV News Producer of the Year (TV II)
First Place: WECT News — Steve Roth
Second Place: WWAY — Ashley Cimino

TV News Reporter of the Year (TV I)
First Place: WSPA-TV — Gordon Dill
Second Place: WRAL — Adam Owens

TV News Reporter of the Year (TV II)
First Place: WCIV — Valencia Wicker
Second Place: WITN — Carly Swain
 

Return to top

Student

Best Student Feature Reporting (Radio)
First Place: Carolina Connection, UNC-Chapel Hill— The Comeback of Vinyl Albums — Andrew Stern

Best Student Feature Reporting (TV)
First Place: Carolina News, University of South Carolina — Eliza's Story — Jordan Gougeon
Second Place: Carolina Week, UNC-Chapel Hill— Atlantis Project Program — Brenna Cukier

Best Student News Producing
First Place: Carolina Week, UNC-Chapel Hill— April 16th Full Show
Second Place: Elon University — Elon Local News — Jeff Ackermann

Best Student News Reporting (Radio)
First Place: Carolina Connection, UNC-Chapel Hill— New Law Allows More Guns at UNC — Charlie Shelton

Best Student News Reporting (TV)
First Place: Carolina News, University of South Carolina — Carolina Alert — Emily McDonnell
Second Place: Carolina Week, UNC-Chapel Hill — David Shannon 911 — Landon Dowdy

Best Student Newscast (Radio)
No winners

Best Student Newscast (TV)
First Place: Elon Local News, Elon University — ELN September 30, 2013
Second Place: Carolina Week, UNC-Chapel Hill— April 9th Full Show — Dana Monocky, Evan Badler

Best Student Photography
First Place: Carolina Week, UNC-Chapel Hill— Brooke Baldwin Returns — Madison Way
Second Place: Winthrop University — Come See Me Festival Frog Jumping Contest — Cameron Powell

Best Student Sports Story
First Place: Carolina News, University of South Carolina — Recruiting Rankings — Rixon Lane
Second Place: Carolina Week, UNC-Chapel Hill— The Cost of Recruiting — Janelle Davis

Best Student Sportscast
First Place: Carolina Week, UNC-Chapel Hill— April 16th Sportscast — Nicole Comparato, Ryan O'Rorke

Best Student Weathercast
First Place: Carolina Week, UNC-Chapel Hill— Drew Day

D. Haney Howell Student Journalist of the Year
First Place: Elon Local News, Elon University — Joe Bruno
Second Place: Carolina Week, UNC-Chapel Hill— David Shannon Investigation — Landon Dowdy

Return to top