Fall 2006 TV award winners

Best Newscast
Division 1
1. WYFF
Division 2
1. WECT
 
 
Best Weathercaster
Division 1
1. WHNS – Michael Smith
2. WCNC – Brad Panoivich
Division 2
1. WECT – George Elliott
 
 
Best Sportcaster
Division 1
1. WYFF – Geoff Hart
Division 2
1. WECT – Bob Bonner
 
 
Spot News
Division 1
1. WBTV – “Police Officer Shot”
2. WYFF – “Souers Investigation”
Division 2
1. WECT – “Drug Roundup” – Maggie Alexander/Ryan Koresko
2. CN2 – “Great Falls Mill Fire” – Dianne Gallager
 
 
General News
Division 1
1. WCNC – “911 Cop Coverup” – Jeff Sonier
2. WLOS – “Sex Offenders Everywhere” – Michelle Boudin/Leighton Grant
Division 2
1. WECT – “Maness Trial Sentencing” – Ashley Hayes/Steven Powell
2. WECT – “Homeless Dave” – Joe Keiley/David Hattman
 
 
Special Report
Division 1
1. WRAL – Stormtrack 2005
2. WRAL – The Big Gamble
 
 
Series
Division 1
1. WCNC – “Immigration Trip to the Border”
2. WBTV – “Outsourcing America”
Division 2
1. WECT – “EHarmony” – Kacey Gaumer/Ryan Koresko
2. CN2 – “Focus on the Arts” – Heather Rikli/Frank Guy
 
 
Sports
Division 1
1. WYFF – “Fast Education”
2. WYFF – “Fore! No Five!”
Division 2
1. WECT – “The Ripkin Experience” – Kevin Hull
2. WSFX – “Cheerleading Camps” – Jessica Blanton/Steven Powell
 
 
Sports Special
Division 1
1. WBTV – “Panther Pride Day”
2. WCCB – “Panthers Storm Seattle”
Division 2
1. WECT – “The Will Surf Again” – Bob Bonner
 
 
Features
Division 1
1. WYFF – “The Star Who Fell”
2. WYFF – “Popcorn”
Division 2
1. CN2 – “Rodeo Clown” – Josh Cascio/Frank Guy
2. WSFX – “Little Dogs” – Kacey Gaumer
 
 
Education
Division 1
1. WCNC – “3 R’s of Recruiting” – Jeff Sonier/Stephanie Johnson
2. WLOS – “Saving Cherokee” – Larry Blont/Leighton Grant
Division 2
1. WECT – “New Reading Program” – Ashley Hayes
2. WECT – “Pay for an A” – Kacey Gaumer/Ryan Koresko
 
 
Health/Medical
Division 1
1. WLOS – “Hospitals Making You Sick” – Larry Blont/Eric Sander
2. WCNC – “Nightmare Addictions” – Kara Finnstrom/Steve Reynolds
Division 2
1. WSFX – “Living with ALS” – Kim Lehman/Ryan Koresko
2. WECT – “Lose the Pounds” – Kacey Gaumer/Ryan Koresko
 
 
Documentary
Division 1
1. WRAL – “Paper Thin Promise”
2. WTVI – “Brown in Black and White” – Steve Crump
 
 
Investigative
Division 1
1. WCNC – “The Investigators Loans Without License”
2. WGHP – “Stealing Your Kids’ Identity”
Division 2
1. WECT – “Rated M” – Joe Keiley/Ryan Koresko
2. WECT – “Columbus Co. Animal Shelter” – Kacey Gaumer
 
 

Consumer/Economic

Division 1
1. WYFF – “Shopping Secrets”
2. WCNC – “Holding Pattern” – Jeff Sonier
Division 2
1. WECT – “Vocal Smoke Alarm” – Sarah Warlick/David Hattman
2. WECT – “Car Shopping 101” – Darcey Douglass/Ryan Koresko
 
 
Political/General
Division 1
1. WRAL – “NC House Speaker Investigation”
2. WYFF – “Remembering Caroll Campbell”
Division 2
1. WECT – “Mayor Resigns” – Joe Keiley/Nicole Ferguson/Ryan Koresko
2. WECT – “Clown for Mayor” – Justin Smith/Chad Healey
 
 
Best Photography
Division 1
1. WYFF – “The Star Who Fell” – John Hendon
2. WYFF – “The Protected Will Never Know” – Chad Zellmer
Division 2
1. WECT – “Santa’s Helper” – Steven Powell
2. CN2 – “Stations of the Cross” – Frank Guy
 
 
Online Sites
Division 1
1. WCNC – Charlotte, NC
2. WHNS – Greenville, SC
 
 
South Carolina Television Reporter of the Year
WYFF – Tim Waller
 
 
North Carolina Television Reporter of the Year
WGHP – Eric White
 
 
South Carolina Photographer of the Year
WYFF – John Hendon
 
 
North Carolina Photographer of the Year
WGHP – Brad Ingram

 

Spring 2006 TV award winners

Best Newscast
Division I
1. WRAL
2. WCNC
Division II
1. WECT
2. WITN
 
 
Best Weathercaster
1. WCNC – Terry Bennett
2. WSOC – Steve Udelson
 
 
Best Sportcaster
1. WYFF – Geoff Hart
2. WCNC – Chuck Howard
 
 
Spot News
Division I
1. WYFF – “Ice Storm”
2. WGHP – “The Big One” – Tucker/Ingram
Division II
1. WECT – “Manhunt” – King/Solano
 
 
General News
Division I
1. WCCB – “The Product of Hope” – Royster/Carrier
2. WYFF – “Lights Out” – Hartness/Zellmer
Division II
1. WECT – “Loop Troop” – Hayes/Powell
2. CN2 – “Jason Todd Herring” – Hinson
 
 
Special Report
Division I
1. WYFF – “Remembering Carroll Campbell” – Bowers
2. WCNC – “After Katrina” – Andrew
 
Series
Division I
1. WYFF – “Target 4-Meth” – Hartness/Moran
2. WYFF – “The Execution of Shawn Humphies” – Dill/Hartness/Enright/Zellmer
Division II
1. WECT – “Katrina’s Victims” – Chad Headly
2. WECT – “Sundance the Horse” – Hayes/Ferguson
 
 
Sports
Division I
1. WRAL – “King of the Court” – Rick Gall
2. News 14 Carolina – “UNC National Championship Special”
Division II
1. WECT/WSFX – “Bulldog Fever” – Kevin Hull
 
 
Sports Special
Division I
1. WYFF – “Fore! No Five!” – Dill/Hendon
2. WYFF – “A Few Good Refs”
Division II
1. WITN – “Remember Marshall” – Weaver/Hardison
 
 
Features
Division I
1. WYFF – “The Star Who Fell” – Hendon/Cogdill
2. WYFF – “Popcorn” – Hendon/Dill
Division II
1. WITN – “Hosea A Hero” – Weaver/Meador
2. WECT – “NICU Azalea Belles” – Koresko
 
 
Education
Division I
1. WYFF – “Role Models” – Brotherton/Enright
2. WLOS – “Saving Cherokee” – Blunt/Grant
Division II
1. WECT/WSFX – “Classroom Technology” – Keiley/Powell
2. WECT/WSFX – “Lancy High Security” – Hayes/Powell
 
 
Health/Medical
Division I
1. WCNC – “Autism Cure or Quack?” – Watson/Johnson
2. WYFF – “Truth Check – The Flu”
Division II
1. WECT/WSFX – “Energy Drinks” – Douglass/Powell
 
 
Documentary
Division I
1. WRAL – “Line in the Sand” – Clay Johnson/Jay Jennings
2. WTVI – “Before Rosa” – Steve Crump
 
 
Investigative
Division I
1. WRAL – “Wake Fraud Investigation” – Carlson/Adkins
Division II
1. WECT/WSFX – “Dodging Redlights” – Hayes/Solano/Koresko
 
 

Consumer/Economic

Division I
1. WYFF – “Cons Help Consumers” – Tim Waller/John Hendon
2. WCNC – “The Investigators: Ticket Fees” – Watson/Gray
 
 
Political/Election
Division I
1. SCETV – “Gov. Carroll Campbell” – Holly Bounds/Lynn Cornfoot
2. WCNC – “The Investigators: Legislature After Dark” – Stuart Watson/Bobby Rettew
Division II
1. WECT/WSFX – “Film Incentives” – Dan Cassuto/Ryan Koresko
 
 
Best Photography
Division I
1. WYFF – John Hendon
2. WYFF – Chad Zellmer
Division II
1. Cable News 2 – Frank Guy
2. WECT – Chad Healy
 
 
Web Sites
Division I
1. WSOCTV.com
2. News14.com
Division II
1. WECT.com
 
 
South Carolina Television Reporter of the Year
WYFF – Michael Cogdill
 
 
North Carolina Television Reporter of the Year
WCNC – Jeff Sonier
 
 
South Carolina Photographer of the Year
WYFF – John Hendon
 
 
North Carolina Photographer of the Year
WCNC – Andy Benton